Zdjęcia z zamku książąt mazowieckich w Czersku

Przy okazji sesji zdjęciowej w Czersku, która wkrótce będzie umieszczona na fotoblogu, zrobiłem kilka dodatkowych zdjęć samego zamku książąt mazowieckich w Czersku.

Zamek w Czersku - Wieża bramna i most z XVIII wieku
Zamek w Czersku - wieża brama i most z XVIII w.
Zamek w Czersku - wieża z bramą wjazdową
Zamek w Czersku - wieża z bramą wjazdową
Widok z wieży Brama na pozostałe wieże w Czersku
Widok z wieży Brama na pozostałe wieże w Czersku
Widok z wieży na kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Czersku
Widok z wieży na kościół w Czersku
Zamek w Czersku
Zamek w Czersku
Widok na okolicę zamku w Czersku
Widok na okolicę zamku w Czersku
Maszyny oblężnicze w Czersku
Maszyny oblężnicze w Czersku
Zamek i kościół w Czersku widoczne z podnóża skarpy wiślanej
Zamek i kościół w Czersku widoczne z podnóża skarpy wiślanej

Zamek w Czersku to ceglany zamek zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w miejscu pochodzącego z XI wieku grodu rezydencjonalnego o konstrukcji izbicowej Władysława Hermana. Wzniósł go w latach 1388–1410 książę mazowiecki Janusz I. Gdy tereny te zostały przyłączone do Królestwa Polskiego (1526), zamek stał się własnością królewską i podlegał królowej Bonie. Zamek prezentował się bardzo okazale i miał duże znaczenie militarne. Mury zewnętrzne zamku miały grubość 2 m, a wysokość ok. 8 m. Szczytem murów biegły ganki strażnicze. W 1229 książę Konrad mazowiecki uwięził w tutejszym lochu księcia Henryka Brodatego. Wypuścił go dopiero po interwencji przybyłej ze Śląska księżnej Jadwigi. W 1239 Konrad uwięził tutaj Bolesława Wstydliwego. W czasie Potopu szwedzkiego, w 1656 roku, zamek w Czersku doznał bardzo poważnego uszczerbku. Wojska szwedzkie po doznaniu klęski od Stefana Czarnieckiego pod Warką, wycofując się, opanowały twierdzę czerską i doszczętnie ją zdewastowały. W latach 1762–1766 starosta czerski marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński podjął próbę odbudowy zamku (wtedy powstał most przez fosę), jednak po dostaniu się pod zabór pruski w XVIII wieku, mury zostały zburzone, co pozbawiło twierdzę resztek znaczenia militarnego. Od tego czasu zamek jest zrujnowany. Do dzisiaj zachowana jest większość murów zamku oraz wszystkie trzy wieże (Brama, Południowa i Zachodnia), z których można podziwiać panoramę okolicy. W obrębie murów znajdują się fundamenty kościoła zamkowego pod wezwaniem św. Piotra. Zamek udostępniony jest zwiedzającym, a więcej informacji, można przeczytać na stronie: www.zamekczersk.pl

8 odpowiedzi na “Zdjęcia z zamku książąt mazowieckich w Czersku”

  1. Lubię jeździć na turnieje rycerskie do Czerska. Fajny widok na ostatnim zdjęciu. Nie widziałam wcześniej zamku z tej perspektywy.

  2. Słyszałem, że teraz remontują Zamek. Czy można zwiedzać go w trakcie remontu?

  3. @Roger: W połowie czerwca rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem i konserwacją murów wież południowej i zachodniej. Więcej informacji na stronie: prace konserwacyjne na Zamku w Czersku. Termin zakończenia prac – 15 października 2012 r. Prace prowadzone są etapami, tak więc w trakcie konserwacji, można zwiedzać zamek w Czersku.

  4. Piękny zamek i świetna kadry, zamki mają tę niesamowitą aurę tajemniczości w sobie i fajnie można ją tu zobaczyć na zdjęciach.

Możliwość komentowania została wyłączona.